Zamek jest niezwykle malowniczo położony na szczycie wznoszącej się 627 m n.p.m. góry o tej samej nazwie, której strome zbocza tworzą urwiska opadające w dół pionowymi ścianami, o wysokości do 150 m. Położenie to sprawiło że zamek ten nie został nigdy zdobyty.
Kamienny zamek wybudował tu w latach 1353-64 książę świdnicko-jaworski Bolko II Mały. Na ówczesny zamek, zbudowany na planie prostokąta, składała się okrągła wieża obronna, zamykająca od południowego-wschodu dziedziniec, domu mieszkalnego i bramy. Książę potrzebując pieniędzy na zakup Dolnych Łużyc oddał zamek w 1364 roku w zastaw Thimo von Colitzowi. Ten 23 kwietnia tego samego roku odsprzedaje nabyte prawa do zamku królowi czeskiemu Karolowi IV za 2500 kop praskich groszy. Książę jednak wykupił zamek od czeskiego władcy. Po śmierci księcia, jego żona księżna Agnieszka oddała w roku 1377 zamek Gotshe Schoffowi, protoplaście rodu Schaffgotsch; do tej rodziny zamek należał do 1945 roku. Nowy właściciel w roku 1393 rozpoczął trwającą dziesięć lat budowę kaplicy, która była wykonana w formie wykusza nad bramą. Na początku XV wieku nastąpiła rozbudowa zamku. Dobudowano wówczas dziedziniec północny, na którego centralnym miejscu postawiono ( ok. 1410 roku) zachowany do dziś pręgierz. Kolejne rozbudowy zamku nastąpiły w pierwszej połowie XVI wieku w związku z wprowadzeniem nowych technik prowadzenia walki. Zamek opasano wówczas murami obwodowymi, a w 1560 roku powstała wydłużona północna basteja. Również wówczas rozbudowano część mieszkalną i gospodarczą oraz wybudowano wieżę bramną.
W 1634 roku, podczas wojny trzydziestoletniej, aresztowano Hansa Urlicha von Schaffgotsha w związku z oskarżeniem go o zamiar obalenia cesarza Ferdynanda II. Rok później skazano go na karę śmierci, a wyrok wykonano latem 1635 roku. W związku z tym wszystkie dobra rodziny, a wraz z nimi zamek Chojnik zostały skonfiskowane. Na zamku osadzono cesarskich żołnierzy pod wodzą generała Rudolfa hr. Colloredo. W 1645 roku zamek był bezskutecznie atakowany przez wojska szwedzkie. Ostatnia rozbudowa warowni miała miejsce w 1648 roku, kiedy to po północno-zachodniej stronie zamku powstał wieloboczny bastion. Zamek powrócił do rodziny von Schaffgotsch w 1648 roku, kiedy to cesarz okazał swą łaskę i zwrócił rodzinie część jego majątków.
Po uderzeniu pioruna na zamku wybucha pożar, który strawił cały zamek. Po tym wydarzeniu, które miało miejsce 31 sierpnia 1675 roku, budowli już nigdy nie odbudowano. Jednak malownicze ruiny zamku już od końca XVIII wieku przyciągają turystów. Dla ich wygody w 1822 roku powstała na zamku gospoda, oraz punkt wynajmu przewodników i tragarzy lektyk. Od 1860 roku działa tu schronisko turystyczne, urządzone w przebudowanej w stylu neogotyckim północnej bastei.
Ruiny zamku są udostępnione do zwiedzania w następujących okresach:
Miesiące |
Godziny |
VI - IX |
10oo - 17oo |
X - XI |
10oo - 16oo |
II - V |
|
XII - I |
Nieczynne |
Na zamku działa od 1993 roku Bractwo Rycerskie Zamku Chojnik. Organizuje ono co roku w drugą sobotę i niedzielę września Turniej Rycerski "O Złoty Bełt Chojnika". Funkcjonuje tu również schronisko turystyczne dysponujące 30 miejscami noclegowymi, oraz bufet turystyczny. |
Adres:
Zamek Chojnik
58-570 Jelenia Góra - Sobieszów
tel. (0-75) 535-35
Widok zamku przed pożarem wg litografii z pocz. XIX wieku
Turyści przed zamkiem - litografia z XIX w.